♠ Kalba ♠

Lietuvių kalba. Tai tema, kuri daugeliui kelia patriotizmo jausmą. Daugelis įtikėję, kad mūsų šiandieniniai lituanistai yra lietuvių kalbos perspektyvos garantas, todėl nuoširdžiai seka jų pamokymus kaip turime kalbėti, kokie žodžiai mums tinka, o kokie ne. Aš taip nemanau. Viena seniausių pasaulio kalbų išgyveno nežinia kiek šimtmečių ir visa tai vyko be jokių mokytojų, natūraliai. Tačiau lietuvių kalbos išsaugojimas nėra šios mano rašinyno skyriaus tikslas.

Kertelė “Kalba“ labiau skirta tiems, kas į mūsų kalbą nori pažiūrėti analitiškai, bet su jumoro jausmo doze. Kitaip sakant, čia kviečiami pasireikšti ar bent pasiskaitinėti lietuvių kalbos NEprofesionalai, o tie, kurie gimtąją kalbą moka iš tėvų, o ne iš mokytojų. Nežiūrint kokie jie bebūtų.

* —– * —– * —– * —– *

DVIRATIS

Važiuoju aną dieną Pramonės prospektu ir žvilgsnis užkliūna už naujo pastato. Viena iš vitrinų papuošta užrašu “Dviračiai“. Regis viskas taip pažįstama, suprantama ir įprasta, kad nei pastebėti to neturėtum jei tau tai ne aktualu. Bet… Nei iš šio, nei iš to pasibeldžia mintis: “Kaip čia yra? O kodėl dviratis? Dvi gi moteriškai giminei skirtinas žodis, o ratas? Ratas aiškiai vyriškos giminės. Tai kodėl mes nesakome Duratis?

Tai gal vis tik

DURATIS?                  

* — * — * — * — * — * — *

 

Reklama

4 responses to this post.

 1. Posted by 12 on 2012.05.27 at 09:22

  “Žiniatieka“  Matelio Romualdo rašinukai man pasiūlė pusbrolis šitą web site. Nesu tikras, ar šis pranešimas yra parašytas jo, kaip niekas kitas žino, pavyzdžiui išsamiai apie savo bėdą. Jūs esate nuostabus! Ačiū! Regards Lisa

  Atsakyti

  • Tik dabar pamačiau šį įrašą. Na, ką gi, ačiū. Nors ir nieko nuostabaus. 😀

   Atsakyti

   • Posted by Alfonsas on 2014.01.06 at 19:41

    Taip daug yra kalbos subtilybių: pvz. nesėdėk ant saulės, nesėsk ant skersvėjo. Skrenda aukštai lėktuvas ir vaikas klausia o kodėl ne lėktuvė. Jam aiškina, kad lėktuvas vyriškos giminės, o vaikas ir vėl klausia, tai kaip tu taip aukštai įžiūri kokios jis giminės? Jeigu parduotuvė tai kodėl krautuvė ne krauduotuvė. Jeigu įpylė pieno, tai kodėl negali įpylti sulčiaus vietoje sulčių……

 2. Ačiū, Alfonsai. Ir šį Jūsų komentarą kažkaip buvau praleidęs net 1,5 metų. 😀

  Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: