Lietuvos Hidrometeorologijos centras. Prie Aplinkos ministerijos?

Kartas nuo karto vėl ir vėl pasigirsta “protingųjų“ politikų balsai: reikia privatizuoti Lietuvos paštą, Lietuvos geležinkelius, vandentiekį, elektros tinklus ir t.t. Nors atsiprašau, neturėjau žodžio PROTINGŲJŲ rašyti kabutėse. Tai iš tiesų protingų žmonių pasiūlymai, nes šios įmonės jiems patiems, per tarpininkus arba otkatų forma neštų milžiniškas pajamas. Tik tauta nuo tokių veiksmų taptų jau net nebe trečiojo, o ketvirtojo pasaulio šalimi. Todėl tokius veiksmus jau laisvai galima būtų prilyginti tautos mini genocidui… Bet šiuo metu šiais klausimais tylima, todėl nesiplėtosiu.

Kur kas įdomesnis klausimas kodėl niekas niekada net nebandė kelti klausimo dėl Lietuvos Hidrometeorologijos tarnybos privatizavimo? Nors anoks čia ir klausimas, savaime suprantama, kad niekas jos pirkti neįsigeistų: teikti gyventojams ir organizacijoms teisingą, o iš to išeinant – ir paklausią informaciją būtų sunkus, jei iš viso įmanomas darbas. Tad koks gudročius galėtų užsigeisti sunkiai uždirbamų pinigų? Gi kur kas paprasčiau yra žmones tiesiog reketuoti. O kai esi šiokioje ar kitokioje valdžioje, tai nėra taip jau sudėtinga. Va, didžiuosiuose, o ir ne tik, miestuose jau virš 10 metų renkami pinigėliai iš gatvėje sustojusių automobilių savininkų. Ir vėl atsiprašau – ne ne pinigėliai, o dideli pinigai. Ko blogo, išvedus valandos stovėjimo Lietuvos miestuose [mokamose zonose] vidurkį, už valandą gautųsi 4 lt. vieno automobilio mokestis. O jų stovi tūkstančiai, tad per dieną reketininkai [atsiprašau jau trečią kartą – miestų išsvajotosios savivaldos] susirenka tūkstančius, o per metus ir šimtus tūkstančių litų. Tiesa, gal oficialioji statistika būtų kuklesnė, bet argi tikrai visi pinigai deramai užpajamuojami? Bet ir tai palikime nuošalėje, nes… … šiandiena 8 val. ryto mano termometrai rodė -12 laipsnių šaltį!

Todėl grįžtu prie meteorologų. -12 laipsnių – tikra temperatūra, nes pas mane net trys lauko termometrai. Ir visi rodė vienodai. Vasarą, kai pasitaiko karšti orai, man patinka turėti jų daugiau, idant galėčiau žinoti kiek “ant saulės“, daliniame pavėsyje ir visai užtamsintoje zonoje. Bet ryte ir dar žiemą, jie visi praktiškai “pavėsyje“. O vakar tie patys aiškiaregiai informavo tautą, kad Kaune naktį bus -24 laipsniai. Absoliuti dezinformacija. Todėl klausimas labai paprastas – kam Lietuvai tokia valstybės tarnyba? Ar jie turi pareigą stengtis atspėti orą? Regis ne, nebent popierinę… Ar jie pajėgūs atspėti orą? Abejoju, bet negaliu tvirtinti nei taip, nei kitaip.

Niekam, net mažai išprususiam piliečiui ne paslaptis, kad valstybės tarnyba yra ne kas kita, o viena iš siurbėlių, kurios siurbia mokesčių mokėtojų pinigus. Nes šiaip jau – mūsų valstybė nėra pelno siekianti struktūra ir visas savo institucijas išlaiko mūsų surinktų mokesčių sąskaita. Tiesa, čia noriu atkreipti dėmesį, kad pavartodamas žodį siurbėlė, neturėjau tikslo nuteikti skaitytoją prieš bet kokias valstybės institucijas. Čia tik tiek, kiek tai alegoriškai leidžia susivokti pinigų įsiurbimo esmę… Siurbėlės, kaip žinia, kartais būna ir naudingos [medicinoje].

Aš jau daugelį metų praktiškai nebeklausau sinoptikų pranešimų. Nes man “makaronai ant ausų“ nereikalingi. nordli_hazel_d Melagiai man tuščia vieta, tad net jei kada noriu pasilinksminti iš teikiamos informacijos, mieliau klausau būrėjų ar kokių nors ekstrasensų. Ten bent įdomu paanalizuoti kokias žmogaus psichologines savybes įsisavinę šie veikėjai, nes be jų jie niekada neiškiltų į tokias aukštumas, kokiose yra dabar. Jie atlieka tam tikrą darbą – kiekvieną horoskopą padaro savotiškai patrauklų ir kai kam gal tai net suteikia tam tikrą gyvenimo stimulą. Ant ekstrasensų ir pykti nėra taip labai ko, nes jie gi gyvena tikraisiais rinkos ekonomikos dėsniais ir netekę girdėti, kada kada nors būtų finansuojami iš biudžeto. O reiškia mano pinigas niekada nenuėjo į jų kišenę.

Tačiau kita vertus, jau seniai matydamas sinoptikų apgaules, aš dažnai pasikalbu su kitais žmonėmis šia tema. Ir, mano nuostabai, dalis jų yra atlaidūs šiai tarnybai. Jie paprasčiausiai man kartais sako: “O ar tu galėtum nusakyti rytojaus orą tiksliau už juos?“ Gerbiamieji, kodėl turėčiau lygintis su jais ir vaidinti aiškiaregį? Toks nesu ir nepretenduotuoju, nors kartais orą nuspėju tiksliau už juos. Bet pabrėžiu – nuspėju, o už spėliones man niekas pinigų nemoka. Tad klausimas paprastas – o kodėl kažkam moka? Bet, žinant, kad lengvatikių turime ne tiek jau mažai, neteigiu, kad tokia tarnyba nereikalinga. Tebūnie ji, tačiau neturėtų likti išlaikoma valstybės.

Šiandieninės gausios technologijos bankininkystės ir informatikos srityse, tikrai neleistų pranykti meteorologams, jei jie taptų ūkiskaitinėmis įmonėmis. Privatizavus jas, jos netaptų net monopolijomis, o sėkmingai konkuruotų tarpusavyje. Norintys gauti informaciją apie orus ir siekdami ją gauti kuo tikslesnę, pasirinktų kuri iš jų patikima, o tie, kurie apie orus buria TARO kortomis, tikriausiai netrukus ir išnyktų. Jokio išradimo nepasakysiu, kad ateityje tokia informacija turėtų būti pasiekiama ją užsisakius SMS žinute arba internetu, suprantama, už tam tikrą mokestį. Žinant, kad konkurencija verstų ne tik tiksliau nustatinėti būsimą klimatą, bet ir įtakotų tokios informacijos kainą, akivaizdu, kad ta kaina nebūtų aukšta. O pinigai, išleidžiami nevykėlių tarnybai išlaikyti, LR Aplinkos ministerijos, kuriai šiandiena priklauso Hidrometeorologijos centras galėtų būti panaudojami kur kas efektyviau – detaliųjų projektų rengimui, aplinkos pasaugai, skalūninių dujų žvalgybai atsisakant užsienio kapitalo “pagalbos“ ten, kur pelnas, jei toks ateityje bus, priklausytų lietuvių tautai. Nesiruošiu būti Aplinkos Ministro, Gerbiamo Valentino Mazuronio patarėju, nes tikiu, kad jo aplinkoje netrūksta protingų žmonių, tačiau šis pasiūlymas, tikiuosi, jei jis apie jį sužinotų, būtų jam įdomus.

13 responses to this post.

 1. Posted by Henrikas on 2013.01.27 at 15:53

  Tiesiog laikas parodyti politikams jų vietą. Jų savivalė užkniso juodai.

  Atsakyti

 2. Ši tarnyba net neturi padorios įrangos iš esmės labai tiksliems matavimams atlikti, kad ir tos pačios taršos nustatymui ir pan. O kur jau dar jų “prognozėmis“ tikėti, kai geoinžinieriai klimatą per dvi dienas apverčia aukštyn kojom.

  Atsakyti

 3. Posted by Zita on 2013.01.28 at 10:02

  Hidrometeorologijos tarnyba reikalinga valstybės įmonėms tokioms kaip oro uostai, geležinkeliai ir daugeliui kitų ir jeigu ši tarnyba būtų privatizuota, tai toms įmonėms paslaugos būtų mokamos.Aš kiek prisimenu,kai dirbau oro uoste, meteorologai buvo geri, patirtį turintys specialistai, turėjo seną įrangą, jiems reikdavo kas valandą eiti į lauką, žiūrėti į dangų ir stebėti pokyčius, tačiau tuomet orus atspėdavo tiksliai, o dabar kai turi naujausią “kompiuterius“ tai sėdi kabinete ir nosies neiškiša, neturi kaip liaudis sako “uoslės“ todėl turbūt ir neatspėja orų ir paklaidos didžiulės.Mano nuomone šios tarnybos privatizuoti nereikia, kaip ir kitų valstybinių įmonių, o kad valstybinės įmonės geriau dirbtų reikia, kad politikai nesikištų į jų valdymą ir negrūstų savo žmonių kurie neturi reikiamos kvalifikacijos bet yra “savi“.

  Atsakyti

  • Zita, o kuo kvepia oro uostams neteisinga informacija? Ir keleiviams..? Ar tai nėra padidintas pavojus žmonių gyvybėms? Ir kam geležinkeliams orų prognozė Lietuvoje? Gi mes ne kokia seisminė kalnų šalis…

   Atsakyti

 4. Posted by Zita on 2013.01.28 at 10:51

  Kiek prisimenu meteorologinę informaciją visos valstybinės transporto tarnybos privalėjo gauti ir kaip sakiau seniau ji buvo labai tiksli, o dabar visiškai neatitinka realybės.

  Atsakyti

  • Na taip, Zita, gauti gal ir privalėjo. Bet ar REALIAI naudojo ją? Jei kalbėtume apie TSRS laikotarpį, tai buvo didelė teritorija, kuri apėmė ir kalnuotas vietoves, seismines zonas ir pan. Gal būt iš inercijos tokią info pateikinėjo ir Nepriklausomybės laikais, bet tai ar buvo kam būtina?
   O aerouostai… Tai šiandiena privataus kapitalo įmonės, jų paslaugomis naudojasi tik turtingoji ar dalis pasiturinčios visuomenės dalis. Ir jei jie išlaikomi iš visų mokesčių mokėtojų rinkliavų, tai ar taip turi būti? Imama iš visų, o teikiama tik mažai daliai… Pagaliau ir paštas valstybės įmonė, bet jos paslaugos gaunamos už pinigus, tai ar turi būti išimtis sinoptikai?

   Atsakyti

 5. Iš esmės, hidrometeorologijos centras šiai dienai paliktas, kaip lesyklėlė nieko nemokantiems ir nesugebantiems, tačiau vis tiek norintiems gauti atlyginimą. Nors čia tik mano asmeninė nuomonė. Tačiau gyvenimas parodo, kad to centro teikiami duomenys pilnai gali atitikt kiekvieno iš mūsų spėjimus apie orą, kuriuos mes galime duoti dykai, be jokių atlyginimų. Juk spėlionės nieko nekainuoja. O kad ten tik spėliojama kiekvienas gali matyti akivaizdžiai.

  Atsakyti

 6. Posted by Zita on 2013.01.28 at 14:06

  Žinoma ši informacija buvo labai reikalinga ir šiuo metu ji būtina transporto įmonėms, o dėl meteorologinės tarnybos privatizavimo tai aš nesutikčiau jokiu būdu.Kaip nesutikčiau ir su visų valstybės įmonių privatizavimu. Padaryta didelė klaida atiduodant valstybės įmones į privačias rankas, tačiau šiom diskusijom reikia daugiau laiko. Sėkmės

  Atsakyti

  • cia ne klaida, o vykdoma tvf politika, tesiant sssr griovima, vietiniu aborigenu populiacijos mazinima + atskiedziant svetimtauciais imigrantais uz jewrogavnojuzo pasalpas.

   Atsakyti

   • douktri, a kaip čia yra, kad tu vėl sportuoji? Prieš porą savaitėlių bandžiau pažiūrėti kaip douktris gyvena, tai išmetė, langelį, kad šis dienoraštis likviduotas…

   • arba kazka maisai, arba wordpresse kazkas isdykauja. kantas savo bloga likvidavo

 7. A, tada gal ir sumaišiau. Nes man Jūs abu tokie vienodi buvote, kad niekaip nesugebėjau savęs įtikinti, kad čia du skirtingi asmenys…

  Atsakyti

 8. Posted by kitas on 2013.02.03 at 18:33

  nesupratau , maniau tema-pasirodo kliedesiai ir/ar………… negalima paprastai pasakyti…na be,, simsonų“ žargono ar panašių kliedesių.

  Taip sugriauti dabar (lėtai) tam , kad privatizuoti ir po to parduoti danams ir dar dviems ar trims tariamiems versliems vagims- vadovams palikti vietą po privatizavimo , kad dabar nebliautų kaip ožiai ir negadintų verslaus plano…..idilija.

  Sąmokslo teorija ,ponai, tęsiasi- Mūsų uždavinys ją paviešinti ir sugriauti…. tada , Viešai ir kalbėkim apie tai, tik būtų malonu, tai daryti lietuviškais žodžiais ar gestais..

  Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: