R.Matelis: Į Vyriausiojo administracinio teismo mįslę man neatsakyta

Keletą dienų neturėjau laiko apsilankyti savo rašinukuose, nes vakar Vyriausiame administraciniame teisme vyko netrumpai lauktas teismo posėdis, kuris turi išsklaidyti visas iki šiol esančias abejones dėl mano, jau prieš gerą pusmetį paskelbto klausimo: Lietuva TEISINĖ ar tik TEISmINĖ valstybė? Tiesa, tas atsakymas bus tik spalio 25 dieną, nes būtent tą dieną, 15:00 valandą Vilniuje bus skelbiamas sprendimas arba nutartis.

Vakar jaučiausi tikrai ne itin…, jautėsi nuovargis, nes kovoti prieš vyriausybės vykdomas neteisines veikas Lietuvoje, eiliniam piliečiui viltys ne tokios jau didelės. Tačiau aš jų neprarandu.

Turiu pasidžiaugti, kad šiandiena atsivertęs savo svečių šiame tinklapyje apsilankymų statistiką, radau konstataciją – paskutines dvi savaites mano tinklapį aplankę žmonės dažniausiai skaitė mano rašytą straipsniuką “Vyriausiojo administracinio teismo vadovai pateikė mįslę“. Tai, iš dalies ir tapo akstinu bent jau kažką parašyti. Suprantu, kad Jums įdomu sužinoti “o kas toliau?

Deja, nieko džiugesnio pasakyti negaliu: LVAT vadovas su atsakymu vėlavo ir atsiuntė jį man tik šiandiena, t.y. praėjus 20-čiai valandų po teismo posėdžio.  Būdamas mandagus ir susipratęs, nes puikiai žinau, kad esu nulis ir negaliu niekaip revizuoti ne tik teisėjų, bet, tuo labiau, ir teismo pirmininko darbo, neimsiu niurzgėti ir interneto eteriui aiškinti, kad toks atsakymas man buvo reikalingas prieš bylą, o ne po jos, kas šiuo atveju liko jau tik kaip atributas asmeniniam archyvui. Tiesa, ne mažiau keista aplinkybė man buvo ir tai, kad nors praktiškai savo raštą pateikiau LVAT pirmininkui R.Piličiauskui [pokalbio metu jis man pasiūlė savo raštą užregistruoti raštinėje], atsakymą man pasirašė  Laikinai einantis teismo pirmininko pavaduotojo pareigas – Romanas Klišauskas. Rašau “atsakymą“, nors priekabesnis skaitytojas galėtų teisingai suabejoti ar tai laikytina atsakymu [po poros dienų įkelsiu jo kopiją]. Nes į mano keltus klausimus, vargu ar atsakyta. Man, dar ruošiantis teismo procesui, buvo būtina žinoti “ar Valstybė laikoma atsakovu šioje byloje?“, tačiau net ir šiandiena to nežinau, deja… Matyt pavaduotojas šios vietos nepastebėjo… Aišku, spalio 25 dieną jau žinosiu.

Apytikriai po keturių mėnesių, kai išsiunčiau ir internete paskelbiau savo viešą laišką premjerui Andriui Kubiliui, kuriame jo prašiau Atšaukti Lietuvos Respublikos Vyriausybės   1998 m. liepos 23 d.  Nutarimo   Nr. 920, 2010-04-09 d.  pakeitimą [naują redakciją], kurio pasekoje po 20 metų laukimo, likusiai iki šiol neatgavusiai naujo žemės sklypo kauniečių daliai atimta galimybė jį atgauti, mane, man jau netikėtai, susirado A.Kubiliaus patarėja Eglė Stonkutė ir pakvietė atvažiuoti, pasiaiškinti visą situaciją. Suderinome laiką ir liepos 12 d. aš jau buvau vyriausybės rūmuose. Pokalbis, suprantama, buvo tarsi ir malonus, tačiau aš dar tada nesusilaikiau jos nepaklausęs ar ne per mažai liko laiko iki kadencijos pabaigos, kad pakeisti situaciją, į ką išgirdau atsakymą, kad labai norint,- suspėti galima. Liko tik neištartas klausimas “ar tas noras bus?“ Ir šiandiena jau galiu į jį atsakyti – deramo noro nebuvo. Dar to paties apsilankymo metu kilo įtarimas dėl tokios valios atsiradimo tikrumo, nes E.Stonkutė išdėstė keistoką informaciją – ji netrukus, po kelių dienų išeina mėnesio laiko atostogoms, tad norinti pilnai išsiaiškinti problemą ir iki atostogų pavesti kažkokiems ekspertams viską išsiaiškinti. Kad grįžus būtų jau aišku kas ir kaip, ir būtų galima imtis veiksmų. Deja, realių veiksmų imtasi nebuvo, ko gero tai buvo tik priešrinkiminė manipuliacija mano veiklumu skleidžiant tiesą apie konservatorių darbą. Nes, logiškai mąstant, jau rugpjūčio viduryje patarėja turėjo grįžti atgal į darbą, o ant jos stalo jau turėjo gulėti išvados…

Tačiau aš nesulaukiau jokio pranešimo nei rugpjūčio viduryje, nei gale. Suprantama, nesėdėjau rankų susidėjęs ir rugsėjo pradžioje ėmiau skambinėti pats. Nesisekė, keletą dienų man nebuvo atsiliepiama, tačiau vėliau prisiskambinau. Ekspertai dar nebuvo baigę savo pavedimo… Dienelė po dienos ir aš skambinau vėl ir vėl. Pagaliau panelė Eglė paskambino man pati ir vėl pakvietė pokalbiui. Antrą kartą, jos kabineto duris pravėriau rugsėjo 24 dieną. Ir… netrukus supratau, kad važiavau veltui. Tą informaciją, kurią gavau atvykęs, galėjau išklausyti ir telefonu, vis tik vienas reisas į Vilnių kainuoja 80 lt., o tai didelio džiaugsmo neteikia. Aišku, jei žinios būtų iš tikro geros ir vertos gyvo aptarimo, negaila būtų ir kur kas didesnės sumos, bet… sužinojau “naujieną“, kuri buvo mano paties atskleista jau birželio mėnesio LVAT teismo posėdžio metu. O ji tokia: Vyriausias administracinis teismas jau be manęs, dar 2010 ir 2011 metais buvo nagrinėjęs mažiausiai dvi bylas, kur piliečiai skundėsi Nacionalinės žemės tarnybos veiksmais, nes tiems piliečiams, kuriems jų turėtoje vietoje buvo atstatyta nuosavybė į bent dalį buvusios žemės, buvo teigiama, kad jiems  yra neatlygintinai suteikta žemės, todėl duodant kitą plotą naujoje vietoje, atgautasis žemės gabalas išminusuojamas kaip jau neatlygintinai suteiktas. Abejose bylose LVAT pripažino, kad tai buvo ne gavimas neatlygintinai, o nuosavybės atstatymas, todėl ta žemės dalis negali būti išminusuojama iš kitoje vietoje suteikiamo sklypo dydžio. Šios dvi precedentinės bylos jau yra padariusios takoskyrą šiais klausimais ir vargu ar kas nors begalėtų priimti kitokią nutartį, tačiau dar vasaros pabaigoje, kai kreipiausi į Kauno žemėtvarką su raštu, kuriuo prašiau, nelaukiant šiame straipsnyje aptariamos bylos pabaigos, sugrąžinti atgal į eilę mano mirusią mamą [ironiškai gi skamba, ar ne, toks mirusiųjų “mėtymas“ iš eilės ir atgal jų atstatymas?], gavau Kauno žemėtvarkos atsakymą, kad atgal į eilę Mama nebus atstatoma, kol nepriimtas naujas sprendimas teisme…. Tai kiek gi galima tą patį klausimą aptarinėti teismuose, mieli žemėtvarkininkai? Bet  Dabar gi, Nacionalinės tarnybos ekstremalių situacijų komisija nusprendė, kad ir be naujo teismo verdikto reikia visus Lietuvos išbrauktus piliečius sugrąžinti atgal į eilę… Nes suprato, kad interneto laikais vis tik žmonės jau susiranda NŽT pralaimėtas bylas ir tų pralaimėjimų ilgiau slėpti nebėra prasmės…

Išeinant iš antrojo vizito Eglės kabinete, ji manęs paklausė ar sutinku, kad mano kelionė pas ją buvo “ne veltui“[?] į ką kukliai neatsakiau, tad atsakymas pateikiamas dabar, šiame straipsnyje… Kubiliaus vadovaujama vyriausybė nepadarė absoliučiai nieko gero, kad mes, porą dešimtmečių vedžioti už nosies, galėtume jam nors puse lūpų padėkoti. Priešingai, ši vyriausybė, blogiau nei bet kuri, buvusi iki šiol, ėmė priiminėti nesuvokiamai neteisinius ir žmogiškumui prieštaraujančius aktus. O kas liečia pačią E.Stonkutę… na, aišku, negaliu nieko blogo pasakyti. Jos toks darbas, ji tiesiog atliko tą vaidmenį, kurį jai buvo pavedęs A.Kubilius.

Tiek tad šiandiena, mieli skaitytojai. Šių temų tęsinys, tikėkimės, gal jau gerokai džiugesnis, bus paskelbus vakarykščio teismo sprendimą…Nenoriu išankstiniai aprašinėti vakarykščios bylos niuansų, viską dar reikia susidėlioti mintyse. Pasakysiu tik viena – Kauno Žemėtvarkos tarnyba teismo salėje keletą kartų bandė mane “įkalbėti“ sudaryti TAIKOS sutartį… Juokas pro ašaras. Sudaryti taikos sutartį, kuria pripažinti, kad vyriausybės nutarimas teisėtas? Ir dar netekti galimybės net atsiimti teismo išlaidas? Nors mano kaltės šiose bylose net didžiausias priešas nerastų…

Netrukus rinkimai… Aš net labai prašomas nesugebėčiau balsuoti už TS-LKD [konservatorius]… Gal Jūs kitaip?

22 responses to this post.

 1. Posted by Česlovas on 2012.10.11 at 07:33

  Viskas parašyta labai aiškiai ir suprantamai. Iš tavo rašinuko gerb. Romai tvirtai darau išvada, kad Lietuvos Valstybė yra teisminė, bet jokių būdu ne teisinė. Vis tas pats neatstatytas istorinio teisingumo šleifas neįgyvendintos ,,Liustracijos“ pagalba – tęsiasi. Teisėsauga yra sovietinė ir Tautos interesų neatstovauja. Jų niekas nemokino dirbti Tautai, o per save perlipti jie negali, kadangi grius visa parazituojanti sistema.

  Atsakyti

 2. Posted by Romualdas on 2012.10.11 at 07:49

  stebiuosi ir žaviuosi Jūsų ištverme ir užsispyrimu. Atliekat titanišką darbą, kuris , gal būt, bus naudingas daugybei “grupės draugų“ apiplėštiems žemių savininkams ir mes turėtume finansiškai paremti Jūsų pastangas.. Lietuva NĖRA TEISINĖ VALSTYBĖ, ir vykstantis Konstitucijos egzaminas yra tik pasityčiojimas iš žmonių. Kai pasižiūri, kokie teisiniai nusikaltimai vyksta mūsų tėvynėje, norisi “užsikasti po lapais“, kad nematyti viso šio košmaro…

  Atsakyti

 3. Posted by Nijolė on 2012.10.11 at 08:17

  Labas rytas,
  manyčiau, kad pats laikas pradėti rimtai kovoti su teisėjų KLANU. Tam būtina suburti pasiaukojančius, kovojančius, protingus žmonės, nes vienas lauke ne karys.
  Visą laiką apie tai kalbu ir rašau, bet rezultatų nėra, nes mūsų žmonės pradeda kovoti tik tada, kada juos paliečia viena ar kita problema.
  Pagarbiai
  Lietuvos Žmogaus teisių gynimo asociacijos
  pirmininko pavaduotoja
  Nijolė Orentaitė

  Atsakyti

  • Posted by Liudvyga on 2012.10.11 at 18:31

   Labas vakaras.Nepykite, kad įsiterpsiu. Senokai tai siūliau ponui Romui, bet jis mano, kaip ir daugelis l;ietuvių, kad Vienas geriau ras išeitį, Beje, gal aš klaidingai supratau
   Liudvyga

   Atsakyti

   • Liudvyga, keletą kartų esu rašęs, tiksliau – prašęs – parašykite man E-mail’u reromaka@mail.ru ir pasitarsime susitikę. Aš gi Jūsų iš vardų nei nepažįstu, kaip turėčiau kažką bandyti jungti?

 4. Posted by Aldona on 2012.10.11 at 08:52

  Lenkiuosi,Romai, Tavo ištvermei ir linkiu begalinės sveikatos, kovojant su betvarke mūsų valstybėje. Gal po rinkimų kas nors keisis???

  Atsakyti

 5. Posted by Gruen on 2012.10.11 at 10:36

  Jeigu Rusijoje yra dvi bėdos – kvailiai ir keliai, kurios lengvai pakeičiamos viena (kvailiai, rodantys kuriuo iš blogų kelių eiti), tai Lietuvos teismų sistemoj egzistuoja kur kas daugiau bėdų. Pirma – kvaili įstatymai ir dar kvailesni poįstatyminiai aktai, dėl kurių kalti ne teismai ir ne teisėjai, o Seimas. Antra – pusėtinų įstatymų netinkamas taikymas. Trečia – absoliutus visuomenės “neįsileidimas“, oponavimas priesiekusiųjų teismo institutui, sovietinis mentalitetas “ja načalnik – ty durak“.

  Atsakyti

  • Gruen, lietuviai vis drąsiau jau kelią tą klausimą, kad apsimetame civilizuota šalimi, keliamės prieš rusus, o iš tikro, panašu, kad jau turėtume pripažinti, kad pas mus blogiau nei Rusijoje.

   Atsakyti

 6. Posted by Zita on 2012.10.11 at 11:06

  Romualdai tu nesi vienas, tūkstančiai žmonių kasdien mina teismų slenksčius ir galutiniame variante lieka be nieko, apgauti, nukentėję tampa kaltais (kad ieško teisybės) ir t.t. teisybės paprasti žmonės neranda. Įstatymai sukurti taip , kad juos galima traktuoti kaip kam “patogiau“. Nėra dar mūsų šalis teisinė valstybė, tačiau tikiuosi, kad rinkimus laimėjusios antisisteminės partijos susijungs ir kartu pradės kurti tikrą TEISINĘ VALSTYBĘ.Linkiu Romualdai tau sėkmės ir tvirtybės, manau su savo užsispyrimu tu pagaliau įveiksi visas kliūtis.

  Atsakyti

 7. Posted by Gražina on 2012.10.11 at 11:44

  Laba diena, Romualdai. Linkiu stiprybės ir sėkmės, minant valdžios institucijų slenksčius ir tikiuosi, kad pagaliau Tavo reikalai būs išspręsti teigiamai. Palaikau visų pasisakiusiųjų nuomonę, kad mūsų valstybė teisminė. Ir kažin kada ji taps teisine… Mažai vilties, kad kažkas pasikeis po rinkimų. Vien tik gražūs pažadai… Laikas parodys, kaip visi pažadai bus vykdomi.

  Atsakyti

 8. Labai dėkoju, palaikantiems. Man tikrai lengviau, kai matau, kad žmonės supranta situaciją. Ačiū

  Atsakyti

 9. Posted by Aronas on 2012.10.11 at 18:45

  Sveikas Romai! Suprantu Tavo visus vargus bandandant atgauti teisėtai Tau priklausančią žemę, bet Kubilius niekada nesirūpino žmonėmis, o tik skriaudė ir nežinia kaip elgsis nauja valdžia, bet nelabai tikiu, kad viskas kardinaliai pasikeis į gerają pusę.

  Atsakyti

 10. Posted by Gileta on 2012.10.11 at 21:02

  Tai va, paskaitai ir pamatai, kad rankos svyra dėl to, kad nieko negali padaryti. Nors kakta sieną daužyk, niekas nesikeičia. Linkiu, kad keistųsi viskas kuo greičiau ir į teigiamą pusę. Tik gaila, kaip šiandien teko išgirsti iš sūnaus, kad jų darbo kolektyve visi balsuos už TS-LKD, nes jie geriausiai viską padarė dėl krizės, jų programa geriausia ir pan. Ir tai – jaunų protingų žmonių kolektyvas? Kažkaip labai nesuprantamas toks požiūris. Apsipratau, kad pensininkai, kuriuos pastoviai skriaudžia, vis vien balsuoja už konservatorius. Bet kad jaunimas taip neprotauja:( Nežinau net ką pasakyti…

  Atsakyti

  • Gileta, matyt kitaip nelabai gali būti. Jaunimas lengvai įtiki pasakomis, jie, matyt, nesugeba suvokti, kad valstybė ir Lietuvos pilietis yra bendras struktūrinis darinys. Deja, pagal lygšiolinės valdžios schemą valstybė greičiau yra sudaryta tik iš valdininkų, o eiliniai piliečiai tėra nereikalingas balastas, kurį valdininkai priversti išlaikyti. Toks požiūris, neabejotinai, pas daugelį šulų… Liūdna, bet taip, kaip parašėte, mąstančio jaunimo dalis tai suvoks tada, kai jau nebebus jaunimas.

   Atsakyti

 11. Posted by Jolita on 2012.10.11 at 22:50

  Labas vakaras Romai. Aš nemažai esu komentavus tavo bloguose ir tikrai linkiu dar didesnės stiprybės ir sveikatos kovojant dėl teisingumo atstatymo…Dar norėčiau pakomentuot Giletą, kad jaunimas nemastydamas eis balsuot už TS-LKD. Taigi, mano dukra pirmakursė studijuoja politologiją VDU ir manęs klausia už ką balsuot 🙂 😦 juokas pro ašaras, bet ji neturi žalio supratimo)…Greičiausiai balsuos už tai, ką patarsiu aš (nors tikrai nesiekiu ir nesiekiau šiuo klausimu daryt jai įtaką)… Pasiūliau stebėt debatus, daryt kažkokias įžvalgas, rinktis prioritetus, bet manau, kad aš jai didesnis autoritetas nei TV ar internetas ir stebėjau kaip ji užsirašo kandidatus už kuriuos balsuos (viens prie vieno tie patys už kuriuos balsuosiu aš)…Taigi galima daryt išvadą, kad jaunimėlis seka savo tėvais jei patys nesugeba susidaryt savo nuomonės..Beje iš ne pirmo jaunuolio girdėjau, kad balsuos už tėvų išrinktus kandidatus…Baisiai liūdina ir neramina mūsų jaunuomenės toks nesavarankiškumas, savo nuomonės – požiūrio neturėjimas, vertybių nukainojimas, pragmatiškumo trūkumas visose gyvenimo sferose…

  Atsakyti

  • Labas, Jolita. Malonu, kad visada su nuomone esi ir apmąstai viską analitiškai. Tokie komentatoriai yra pagrindinis stimulas rašyti. Ačiū

   Atsakyti

 12. Posted by Irena on 2012.10.11 at 23:59

  Prisimenu iš gana seniai rašytų eilių kelias eilutes: “…nusilaužiau girtas koją –
  tai vis Landsbergio kaltė…. Dabar už viską kaltas Kubilius, tiesa?
  Kvepia kažkieno užsakymu prieš rinkimus…

  Atsakyti

  • Irena, tikriausiai Kubilius nekaltas, pagal jus… Tik kaip gali būti nekaltas vadovas, kuris pasirašo tokius svarbius NETEISĖTUS dokumentus, kuriais panaikinamas ir Lietuvos žmonių lygiateisiškumas ir pagarba tam pačiam žmogui? Kuriais įteisinama atskirtis tarp žmonių? Jei premjeras nesugeba vadovauti, bet jis nors turi sąžinės, jis turėjo seniai atsistatydinti, o ne naudotis visomis tokiems postams teikiamomis privilegijomis ir toliau skandinti visą Lietuvos teisinę sistemą.
   Tai joks užsakymas, tai mano asmeninė patirtis, raskite laiko pasigilinti į mano kitus rašinius, rašytus dar metai laiko iki rinkimų.

   Atsakyti

 13. Posted by zita on 2012.10.12 at 15:02

  Tik viltis dar vis rusena ir padeda gyventi. Vis tikim ir tikim, kad kažko sulauksim… Bet kuo giliau į mišką tuo daugiau spygliuotų medžių. Gražūs pažadai, lozungai prieš rinkimus: “Mes turime nenuleisti rankų“, “Už žemę ir žmogų“, (tik kur gi tas ŽMOGUS gerb A.Kubiliau???) “Pirmiausia dirbti – po to kalbėti“ (darbo rezultatai:darbo nėra,pinigų nėra, Jaunimo didžioji dalis išvykusi, valstybė prasiskolinusi),“Nesirūpinant gali išnykti tauta,valstybė“… Visa tai girdėjome ir girdime dabar vėl… Ir tik pasibaigia šis priešrinkiminis vaidinimas,nusileidžia uždanga…ateina KRIZĖ.
  Aišku, Lietuva nėra teisinė valstybė ir duok dieve…gal kada nors…bus galima atsikasti iš po tų lapų…
  Sėkmės, ištvermės ir kantrybės Romai šioje, paprasto ŽMOGAUS kovoje su DEMONAIS…

  Atsakyti

 14. I have to say, while looking through hundreds of blogs daily, the theme of this blog is different (for all the proper reasons). If you do not mind me asking, what’s the name of this theme or would it be a especially designed affair? It’s significantly better compared to the themes I use for some of my blogs.

  Atsakyti

 15. […] « R.Matelis: Į Vyriausiojo administracinio teismo mįslę man neatsakyta […]

  Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: