R.Matelis: Internetinis balsavimas būtų tautos tragedija

Tai, ką rasite žemiau – ne straipsnis. Ir net ne rašinukas. Tai paprasčiausiai mano laiškas, atsakymas vienoje googlegruop [laiškų grupėje] į užmaskuotą internetinio balsavimo propagandą. Matyt, nepavykus atvirais tekstais paguldyti ant menčių patriotiškai nusiteikusiųjų mąstančių piliečių, propagandistai “povandenininkai“ ėmėsi naujos taktikos. Ir ta taktika šiaip jau visai nebloga. Ta prasme, kad visa apgaulė įvyniota į tikrai kokybišką “patalą“: daug ir įtikinamai kalbama apie būtinumą keisti referendumo įstatymą, sumažinant referendumą remiančių parašų rinkimą nuo 300 tūkstančių iki 100 000, kad tauta turėtų realias galimybes išnaudoti Konstitucijos teikiamą tautos prioritetinio vaidmens valstybės valdyme, kortą, “atsisakyti konsultacinio referendumo instituto egzistavimo nacionalinėje Lietuvos teisinėje sistemoje, kaip menkaverčio ir neturinčio esminės naudos teisinės ir politinės sistemos tobulinimui“ ir panašiai. Tiesa, realių žingsnių nenurodoma, tik skambūs žodžiai, kurių, skirtingai nei dar prieš keletą metų, valdžia jau nebebijo, nes įsitikino savo nenugalimumu. Ir taip sau netyčia, ketvirtuoju punktu tame laiške įrašyta sakinys, kurio tiesiog negalėjau neperbraukti. Vardan to, kad matytumėte koks “nekaltas“ punktas įspraustas tame tekste buvo.

4)Kuo greičiau, Referendumo įstatyme, nustatyti galimybės balsuoti internetu teisinio reguliavimo mechanizmą, kuris leistų įtraukti daugiau jauniausios visuomenės dalies sprendžiant valstybei svarbius klausimus ir didinant visuomenės politinį aktyvumą.

Mano pastabos išdėstytos žemiau, atsiprašau už vietomis prasibrovusią ironiją – pasirodo, net ir labai gebėdamas valdyti savo emocijas, kartais prarandu šį privalumą…

=============================================================

Taigi, pradėsiu nuo atsitiktinai aplankiusios alegorijos… Šiandiena mes {Lietuva} važiuojame intensyvaus eismo magistrale. Pakankamai dideliu greičiu. Bet jau kuris laikas pradėjo pliaupti didelis lietus, jis vis didėja, o mūsų automobilio stiklų valytuvai neveikia. Salone sėdintys keleiviai siūlo stabtelėti arba bent jau smarkiai sumažinti greitį. Tačiau keli „entuziastai“ ima garsiai įrodinėti priešingai – blogas matomumas – nieko tokio. Maža to, jie siūlo vairuotojui visai užsirišti akis juoda skepeta ir visu greičiu pirmyn! Kas bus tas bus!!!

Ir nors čia ne mįslė, kur nuvažiuos toks automobilis [o mūsų atveju – Lietuva], kiekvienas atsakykite  sau patys…

*****************

Naujesniam savo skaitytojui pabrėždamas, kad kompiuterijoje, nors ir ne specialistas, nesu ir naujokas, o interneto “galaktikose“ nardau jau apie 10 metų, turiu pasakyti, jog būtų netikusi mintis, jei tokia užklystų, kad prieš internetinį balsavimą piestu stojasi tik tie, kurie nieko apie jį neišmano ir gal tik elektroninį laišką šiaip ne taip sugeba parašyti…

Mąstantiems ir akylai gyvenimą stebintiems žmonėms šiandiena aišku, kad pas mus vykstantys rinkimai skaidrumu nepasižymi. Klastotėms kelias užkertamas toli gražu ne visur ir ne visada. Tai tęsiasi jau nebe pirmi metai, o mes, piliečiai vis tylime. Tačiau padėtis rinkimuose, kaip ir bet kuriame kitame darbų bare, galėtų būti nesunkiai pataisoma. Pavyzdžiui galima pasiekti, kad balsų skaičiavimo komisijos nepasitenkintu tuo, kad jose dalyvauja įvairių partijų atstovai, nes tie atstovai dažnai būna „bebalsiai“, mato nešvarius dalykus, bet dėl savo asmeninių charakterio savybių arba dėl „bendro“ susitarimo su dominuojančių partijų atstovais, visa tai praleidžia pro pirštus. Ir tada rezultatai būna tokie, kokius turime. O gi galima siekti ir atsiekti, kad balsų skaičiavimo komisijos balsus skaičiuotų viešai, prieš visą Lietuvą, pavyzdžiui visus skaičiavimus filmuojant ir tiesiogiai transliuojant per televiziją. Ar tada liktų galimybės klastoti? Jei ir liktų, tai labai jau sumažėtų. Bet kažkodėl didieji “patriotai“ tyli apie televizijos įjungimą į rinkimus. Ko gero todėl, kad taip kai kam būtų kur kas blogiau net už internetinio balsavimo atmetimą…

Tačiau dažnas internetinio balsavimo šalininkas tvirtina tuos pačius, iki skausmo atsibodusius kliedesius. Jie sako, kad internetiniu balsavimu bus galima pasiekti skaidrumo. Gerbiamieji ponai, kas tai per skaidrumas? Greičio – taip. „Elektronai“ su gyventojų balsais internetu į centrinę būstinę tikrai sulėks žaibo greitumu. Tačiau nepamirškime, kad visose pervažose būna tik vienas, gal du ar trys iešmininkai, kurie pagal savo supratimą nukreipia vagonus tik jiems vieniems tuo metu suprantama kryptimi… Neabejotina, kad prie centrinio serverio pulto sėdės ne dievas, o žmogus. Žmogus, kuris, jei panorės, nukreips gyventojų balsus ten, kur jam atrodys, kad reikia. Tiesa, ne, tai nebus toks savarankiškas iešmininkas, jis vykdys valią tų įtakingų asmenų, kurie vėliau jį pilnai apgins, jei kas nors kėsintųsi patikrinti elektroniškai jo atlikto darbo sąžiningumą.

Internetinio balsavimo „entuziastai“ paprastai visada teikia labai „svarų“ argumentą: „Internetinis balsavimas padarys lengvai prieinamą balsavimą jaunimui“. Nejuokinkite ponai, nesame tokie kvaili, kad nesuprastume, jog rinkimai vyksta tik kartą per ketverius metus. Na dar rinkimai į tarybas ir prezidento rinkimai. Taigi, blogiausiu atveju,- per ketverius metus balsuojame tris kartus. O balsavimų apylinkės, dažnu atveju, arčiau negu maisto parduotuvės į kurias bent jau kas trečią dieną einame. Tai apie ką kalbate, entuziastai? Apie tai, kad jaunam žmogui nepakeliama našta nueiti į rinkimų apylinkę ir atlikti savo pareigą kartą per 16 mėnesių??? Sakote, kai internetas namuose, balsuos ir tie, kurie tingi net ir taip retai nueiti iki apylinkės? Gal ir balsuos. Tik ar tas jų, tingi9nių balsavimas ko nors vertas? Ar tautai reikia balsų tų asobų, kurios neturi noro nueiti ir pabalsuoti įprastu būdu? O ar Jūs garantuojate, kad tokie žmonės galvos už ką balsuoti? Ar esate tikri, kad jie nebaksnos klavišų kaip papuolė, tuo dar labiau deformuodami mūsų gyvenimo perspektyvas?

Aaa, kai kas dar sako, kad į užsienį išvykusiems emigrantams sunku pasiekti, tarkime, Oslą… Norvegija mat tokia ilga… Na taip, čia internetas būtų kur kas arčiau. Bet… Pridėkite ranką prie širdies ir pasakykite, ar visi emigrantai išlikę tokiais dideliais patriotais, ar tikrai visi jie įdėmiai stebi savo ekranuose kas vyksta ŠIANDIENA Lietuvoje ir gerai gaudosi už ką verta balsuoti? Pagaliau, jei jie išvykę į ten su mintimi į Lietuvą niekada nebegrįžti, ar jiems tikrai labai svarbu, kas čia kaip vyks artimiausius ketverius metus? Galite tuščiai ir neatsakingai balbatulinti liežuviais, kad kalbu labai nepatriotiškai, tačiau tiesos mano šiuose klausimuose labai daug… Nežiūrint to, kad kaip ir daugelis mūsų, likusiųjų Lietuvoje, turiu emigravusių savo mielų draugų ir bičiulių.

Man būna net šleikštu klausytis argumentų, kai kas nors ima teigti, kad tokiu, internetiniu būdu, bus užkirstas kelias net rinkėjų papirkinėjimui. Tai demagogija, kuri tolygi sakant, kad juoda yra balta. Nesutinkate? Na tada paprieštaraukite… Va, sakykime aš paprastas žmogelis, pas kurį nesunkiai, kad ir už tris litus galima nusipirkti balsą. Nes man dzin kas bus toje valdžioje. Mane anksčiau, sakykime, pirkdavo gatvėje, sodindavo į autobusą ir veždavo į apylinkę. Ten, autobusui sustojus tolėliau, liepdavo mums po vieną eiti su tam tikru laiko intervalu ir balsuoti už Miką. Prieš tai įdavę tą pažadėtą pinigėlį. Nuėjęs į kabiną aš likdavau vienas ir galėjau daryti ką noriu. Pavyzdžiui, jei mano sąžinė dar nepragerta iki galo, aš galėjau galvoti – Jūs ką, asilai, manote, kad nupirkote mane? O aš tikrai nebalsuosiu už Miką,, nes man patinka labiau Anzelmas. Bet jums pasakysiu, kad pabalsavau kaip lieptas. Taip sakant – sukčiui sukčiaus ir rezultatas. A va kai bus internetinis balsavimas, mano „sponsorius“ ateis pas mane į namus, atsistos už nugaros ir stebės kaip aš savo balsą nusiunčiau… Čia jau nori nenori teks balsuoti už Miką.

Taigi tiek šia laisva tema. Tiesa, dar vieną mįslę-nemįslę paliksiu Jums: ar lietuviai tikrai jau protingesni už visus pasaulyje, kad veržiasi antri [po estų, kurie, su kai kuriais pakalbėjus, jau seniai keiksnoja internetinį balsavimą] į tokį absurdo spektaklį kaip internetinis balsavimas?

===================================================================

Kitur skelbtos nuomonės balsavimų ir bankininkystės, naudojantis internetu tema:

1. _    2012.11.06 metų pokalbiai forume

2. _ 2014.02.13 Straipsnis “Balse“ – “Hakeriai veikia kaip realios įmonės“

Visą straipsnį galite rasti

30 responses to this post.

 1. Posted by kantas on 2012.07.08 at 01:36

  labai neteisingas mąstymas

  internetinis balsavimas yra vienintelė išeitis koordinuoti mases, jeigu reikia ir nupirkti jas bendram reikalui

  eh, gaila, jog nesupranti ir nesupranta visi kas nesugeba būti vadovais ir priimti atsakingų sprendimų – tai įgimta, todėl man neprieštarauk

  žmonės patys renka arba gerus arba blogus vadovus; prekyba ar falsifikavimas ilgai nebūna veiksmingas

  nenoriu daug rašyti; mano pozicija griežta prieš tuos, kurie panikuoja ir netoleregiai

  Atsakyti

 2. “Vienintelė išeitis koordinuoti mases, jeigu reikia ir nupirkti jas bendram reikalui“? Na, jei esi toks stambus oligarchas, pertekęs pinigais, gal tada ir nebandysiu tavęs nuginčyti. Liksiu prie savo “neteisingo“ mąstymo. :))

  Atsakyti

  • Posted by kantas on 2012.07.08 at 02:33

   Ar tau gaila pinigų dėl geros ateities? Netgi čia neteisingai mąstai – nesuvoki kas yra kolektyvinis tikslas ir darbas

   Oligarchai perka partijas, o ne žmones. O partijos – tai pavieniai pirkiniai balsuojančių.

   Jeigu nori nugalėti priešą, turi naudoti ir jo technologijas prieš jį pati.

   Man sudėtinga kai žmonės netobulėja ir neatidžiai skaito literatūrą, kurioje dėstoma kaip ir kokiais būdais keičiamos sistemos.

   Žiūrėti reikėtų bent filmą MATRICĄ porą kartų…

   Atsakyti

 3. Posted by andrius on 2012.07.08 at 02:33

  Saunuolis mateli… Daugelis nesupras.. Toks sis pasaulis sudetingas.. Pagarba!

  Atsakyti

 4. Kantai, man atrodo, kad tu matricas ir žiūrėk, jei jos tau vertingos. O aš jau seniai vadovaujuosi savo protu ir fantastika manęs jau nebedomina. Buvo laikas, kai patiko, bet vėliau supratau, kad per langą matau, tai kas tikra, o per televiziją – tai kas talentingų žmonių sukurta. Ir sukurta su tikslu.
  Va, matau esi žinovas ką perka oligarchai. Tik klausimas ar jie tau patys pasipasakojo, ar matrica tau, kaip savam bachūrui, atskleidė viską? Beje, o koks skirtumas ar oligarchai perka tiesiai ar per partijas? Vis tiek galutinis pirkinys turi būti žmogus, balsuotojas.
  Bet man atrodo, kad neįsiskaitei – kai prie “pulto“ bus pasodinti 5-6 programišiai, oligarchams gi [anot tavęs] nebereikės pirkti tų partijų. Bus perkami iešmininkai, nes jie valdys bėgius. Nors nesu reguliarus tavo kūrybos skaitytojas, jau spėjau susiformuoti nuomonę, kad dažnai labai giliai išgyveni žydų klausimą. Nes jie visų oligarchų oligarchai, jie gi, anot matricų, sėdi olose ir mažina mūsų populiaciją. Nes turi daugiau už bet ką, pinigų. Tai klausimėlis tau toks nedidukas, bet, ko gero, nelengvas – kaip gi tu juos perspjausi su savo pinigais ir nupirksi tuos iešmininkus? Gal iš tų pačių žydų pasiskolinsi? :))

  Atsakyti

  • Posted by kantas on 2012.07.08 at 17:24

   Atsakau paprastai: dėl intenetinio balsavimo tavo (Jūsų) nuomonė yra bevertė, nes nėra jokios kompetencijos išmanant kaip specialistui IT technologijas ( elementarus pvz kaip paprastam vartotojui turėjo kelti bankinės sistemos patikimumas – netgi esant klaidom, jų taisymas ir atstatymas )

   Dėl pirkimo atveju esu parašęs – nenoriu kartotis, nes mano mąstymas yra kiek platesnis. O oligarchams (tariamiems) mano patarimai nėra daugiau duodami ir jų patarimais nesinaudoju – principo reikalas (dėl CCCP 2.0 atkūrimo).

   Prašyčiau padalinti 10 milijonų litų ant 3 milijonų rinkėjų ir išskaičiuoti, kiek turėtų susuimest žmonės vieni ktiiems (čia platesnis skaičiavimas, bet duodu atsakymą)

   O žydiška genetika manęs nelabai domina , laikau juos gana ligota ir kompleksuota nacija – konstatuoju visiems ką jie daro su baltąja rase.

   Ir apskritai, lygiai tokie patys “Jūsų“ verkė dėl atsiskaitomųjų bankinių kortelių. Todėl yra gėda panikuoti dėl panikos.

   Kodėl reaguoju ? Todėl, jog matau tam tikrą pyktį pas žmogų, kuris gali būti naudingas kreipiant jį teisingai

   Atsakyti

   • Tiek to, nebevarginsiu, nes atsakymai, matau eina vangiai. Kitaip gal ir negali būti. Tad pasakysiu tik viena: lyginti bankininkystę su rinkimais, yra tas pats, kas batus ir ratus. Pirmuoju atveju vyksta šaudymas į konkretų taikinį [jei tik kas nors nurašo pinigus nuo svetimos sąskaitos, nukentėjusysis netrukus tai pastebi ir sukelia avralą], o antruoju gi į debesis. Nes čia jau net teoriškai nebesužinosi kur nulėkė tavo balsas. tad ir skųsti neturėsi ką ir kam.

   • Beje, Kantai, jei jau mano nuomonė pačiam per menka, tai gal tinka šio žmogaus mintys? Čia kalba labai aukšto ir, kaip matote, – neanoniminio lygio jaunuolis. Gi mėgstate video, tai vietoje matricų įdėmiai perklausykite šia žinias.
    http://lt.netlog.com/go/explore/videos/videoid=lt-1294036

 5. Posted by Henrikas on 2012.07.08 at 10:31

  Rinkimų falsifikacija RU – …ttp://tomsk.fm/watch/181941, arba kaip visada laimi Putinas-Medvedevas (Kremlius), nors beveik niekas už juos nebalsuoja…
  Rinkimų rezultatų klastojamai galimi: a) viešaisiai ryšiais, prasideda prieš mėnesį – kai per radiją, TV, spaudą diena iš dienos palaikomas beveik tik vienas ir tas pats kandidatas – tai politinės korupcijos forma, b) per išankstinį balsavimą – nėra reikiamos kontrolės, c) rinkimų apylinkėse, rinkimų dieną – vadinamiems karuselininkams būna išduota virtinė neregistruotų biuletenių, balsuojama pagal priklausomybę vienai ar kitai partijai, balsuojama už atlygį, balsuojama dėl baimės – labi didelės įmonės, „prabalsuojama“ už neatvykusius balsuoti, falsifikuojami protokolai – „sukalbami“ stebėtojai, ir t.t. Bet tie klastojimai yra tik „lašas jūroje“ ir pagrindiniam rinkimų rezultatui didesnės įtakos neturi. Pagrindinį klastojimą atlieka VRK (Rusijoje – ЦИК) kompiuteristai-programuotojai, kai po rinkimų duomenis iš rinkiminių apylinkių, apygardų, regionų ir t.t. įvedinėja į pagrindinį VRK kompiuterį (nes ten yra įvesta valstybinė automatizuota rinkimų duomenų įvedimo sistema RADIS..). Rinkimai – biuleteniai urnose, po rinkimų išrūšiuojama, suskaičiuojama kiek už ką balsavo, viskas surašoma į protokolą – komisijos nariai pasirašo, (gali būti protokolas nupaveiksluojamas, kaip Rusijoje), po to tie protokolai pristatomas RADIS teritoriniam sistemos administratoriams – operatoriams, (žinantiems priėjimo kodą į centrinį rinkimų serverį?), kurie į centrinį rinkimų serverį įvedinėja duomenis, duomenų įvedimą stebi stebėtojai, jie stebi, tikrina, kad duomenys būtų įvesti teisingai, duomenų įvedimo lapai atspausdinami, pasirašomi – IKI ŠIOL VISKAS SĄLYGINAI TEISINGAI. Centrinėje rinkiminėje komisijoje duomenys, gauti iš regioninių kompiuterių, konsoliduojasi į bendrą duomenų bazę.
  BURTAI – Slaptame kambaryje VRK kompiuteristai-operatoriai, turintys centinio rinkimų komisijos serverio programos kodus, pakeičia duomenis, KOKIŲ REIKIA VRK valdantiems…, pvz Kremliui… ir tie duomenys patenka į pvz Rusijoje 85 regioninių rinkimų komisijų protokolus.
  FALSIFIKUOJAMA tik per rinkiminę Sistemą.
  Žmonės balsuoja pagal save, o VRK skaičiuoja savaip.
  Pvz. Rusijoje po rinkimų ЦИК tinklalapyje galima matyti tik galutinius rezultatus, o kiek ir už ką prabalsavo apylinkėse, apygardose – matyti neįmanoma… O Lietuvoje – jei „lūžinėja“ kompiuteriai – tuo metu galimai ir falsifikuojami rinkimų duomenys…

  Atsakyti

  • Rusija skelbia visu rinkimų apylinkių protokolus! Protokolų duomenų pakitimai, kiek jų buvo aptikta, daryti iki įvedimo į sistemą. Baltarusija neskelbia rinkimų apylinkių protokolų, neskelbia ir pagal rajonus ar miestus, skelbia tik apskritis. Siaip tai autorius turi savo supratima, kuris negali būti keičiamas.

   Atsakyti

 6. Va būtent, Henrikai. Aš visada sakiau, kad viskas padaroma per programuotojus. Todėl būtina sustiprinti balsų kelionę iki centrinio serverio, o tai įmanoma padaryti tik akivaizdžiai – akylai stebint ir kartu su balsais keliaujant.
  Antras privalomas etapas – išviešinimas visų apylinkių balsų. Tik taip, sakykime, jose buvę stebėtojai, gal;ės matyti ar jie teisingi ir ar teisingai sudėti.
  O jei elektroniniais balsai, likę bevardžiais, subyrės į centrą, ragas! Ir amžina vergovė, t.y. priklausomybė nuo valios tų, kurie nusipirko valdovų vietas.

  Atsakyti

  • Keliavimas su balsais – tai idomu! O šiaip tai perduodamų duomenų tikrumas tikrinamas kitaip nei keliaujant su duomenimis.

   Atsakyti

   • Laba diena, labai malonu matyti svečiuose poną Zenoną. Bet būsiu toks paprastas, kad iš karto ir klausimą, jei leisite – užduosiu… Sakote, “perduodamų duomenų tikrumas tikrinamas kitaip nei keliaujant“. Kieno tikrinamas?

 7. Posted by Audronis on 2012.07.08 at 13:43

  Manau apie internetinį balsavimą Lietuvoje galima bus kalbėti tik pilietinei visuomenei susikūrus…
  Ar Lietuvoje bus pakankamai specialistų, galinčių kontroliuoti internetinio balsavimo sistemą? Ne. Tiksliau IT specialistų turime pakankamai, bet… Galėtų būti analogija su naujos atominės elektrinės statyba. Specialistų ir mokslininkų yra pakankamai, tačiau normali diskusija nevyksta, nes, mano nuomone, pasisakyti “už“ neleidžia prestižas, o pasisakyti “prieš“ nedrįstama, nes dauguma dirba valstybinėse vietose, ar atlieka valstybinius užsakymus… Todėl, manyčiau, visuomeninės kontrolės, įtraukiant IT specialistus – nebus.
  Kiek teko kalbėtis su balsavimuose nedalyvaujančiais pažįstamais, jie savo nepilietiškumą dangsto fraze, kad nebalsuodami jie protestuoja prieš sistemą (mano manymu užsiregistravimas ir biuletenio sugadinimas būtų žymiai efektyvesnis protestas, bet čia jau kita tema…). Tokių “protestuotojų“ paprastai būna daugiau nei pusę. Todėl, ar balsavimas liks “įprastinis“, ar “internetinis“, mano nuomone, niekas iš esmės nepasikeis.
  Esant mažai balsuojančių, kiekvienas balsas tampa labai svarus, todėl apsimoka papirkinėti rinkėjus. Tenka sutikti su gerb. Matelio nuomone, kad esant internetiniam balsavimui, balsų pirkimas taps paprastesnis.
  Nesu prieš “technikos pažangą“, tačiau internetiniam balsavimui Lietuva, mano nuomone, dar nepribrendo.

  Atsakyti

 8. Posted by Protingas Chamas on 2012.07.08 at 13:49

  Ponuli Mateli, prieš postringaudamas apie balsų skaičiavimo technologijų tobulinimą, gal pirma jomis pasidomėk, a? 🙂 Nes dabar tiesiog niekus tauziji.

  Rašai: “privalomas etapas – išviešinimas visų apylinkių balsų“? Taigi nuo 1993 prezidento rinkimų VRK interneto svetainėje viešinami apygardų balsai, o nuo 1997 metų prezidento rinkimų – ir apylinkių balsai. Gal pirma http://www.vrk.lt apsilankyk, paskui rašyk? 🙂

  Rašai: “būtina sustiprinti balsų kelionę iki centrinio serverio, o tai įmanoma padaryti tik akivaizdžiai – akylai stebint ir kartu su balsais keliaujant“. Taigi šitaip nuo 1990-ųjų rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą daroma 😀 Balsai komisijos, stebėtojų ir žurnalistų akivaizdoje suskaičiuojami (būtinai ne mažiau dviejų kartų) apylinkėse, sudedami į maišą, plombuojami, su ginkluota palyda vežami į apygardos komisiją, ten komsijos ir rinkimų dalyvių stebėtojų akivaizdoje perskaičiuojami, sudedami visos apygardos balsai, vėl į plombuotą maišą, į mašiną ir su komisijos atstovais bei ginkluota palyda – į “centrinį serverį“ – Vyriausiąją rinkimų komisiją. Čia prireikus (gavus motyvuotus skundus) balsai bet kada gali būti perskaičiuoti. Tokių atvejų yra buvę, regis, 1996 vienoje Seimo rinkimų apygardoje rezultatas keitėsi. Netgi dabar galima perskaičiuoti bet kurių rinkimų balsus, nes jie niekur nedingę ir saugomi, kaip ypatingos svarbos archyviniai dokumentai.

  Sapalionės, esą “kompiuteriai užstrigo ir tuo metu galėjo būti falsifikuojami rezultatai“ – kvailių pasakos kvailiams. Nes ne kompiuteriai, o žmonės pirštukais skaičiuoja. Ir duomenys, rinkimų naktį internetu iš apygardų perduoti į VRK, o iš jos – žiniasklaidai, neturi jokios teisinės galios. Galioja tik popierinis biuletenis ir popierinis balsų skaičiavimo protokolas su atsakingų (pagal BK, beje) asmenų parašais ant jo. Todėl ir rinkimų rezultatas skelbiamas savaitę po rinkimų dienos.

  P.S. Bet tamstos mintys, kad internetinis balsavimas neleistinas, nes pernelyg lengvai kiekvienas durnius gali juo naudotis – visiškai sveikos.

  Atsakyti

  • Protingas Chame, ačiū už teorinę paskaitėlę apie tradicinius balsavimus. Tačiau esu buvęs apygardos komisijos nariu ir žinau viską kaip pasitaiko praktikoje. Malonu, bent, kad pritariate, jog internetinis balsavimas neleistinas.

   Atsakyti

   • Posted by Protingas Chamas on 2012.07.09 at 00:09

    Tai aš irgi ne iš teorijos, o iš savo daugkartinės stebėtojo praktikos, taip pat ilgo bendravimo su VRK nariais sakau. Su balsų skaičiavimu seniai viskas švaru, rinkimų rezultato įtakojimas (ne falsfikavimas!) daromas gabenant rinkėjus į apylinkes ar darant administracinį spaudimą nebalsuojantiems, tuo itin pasižymi AWPL. Bet esminės įtakos bendram Seimo rinkimų rezultatui tai nedaro. 2009 Tomaszewskis užtikrino Grybcės pergalę pirmame ture, bet, vėlgi, tai buvo tik psichologinis pergalės dydžio sustiprinimas ir papildomų neformalių galių įgijimas, ne daugiau, nes vis tiek būtų laimėjus.

   • Gal kažkada prisiruošiu plačiau aprašyti savo patirtį, tada bus akivaizdžiau, kad iki tvarkos ir dabartinio pobūdžio rinkimuose dar toli… Bet, kad tai pamatyti, reikia gana smarkiai aukotis ir gaišti laiką. Man tenka dažnai ginčytis su tokiais, kurie pabandė “stebėti“ situaciją valandą laiko vienoje ar dvejose apylinkėse ir jau pasidarė savo tvirtas išvadas, tipo vsio zakinno. Taip greitai ką nors pastebėti gali padėti nebent koks atsitiktinumas. O ką nors teigti, kad tai daro reikšmingą įtaką rezultatui, o tai nedaro, manau, nėra teisinga. Nes negalime žinoti kokios bendros apimtys susidaro per visą Lietuvą, kad ir kokiu metodu beklastojant.

 9. Posted by Edvardas on 2012.07.08 at 14:14

  Bailių ir sukčių samprotavimai. Bijau viešai išreikšti savo valią ir esu sukčius, nes vieną sakau, o balsuoju priešingai. Padorūs žmonės, ne sukčiai ir ne triušiai, turėtų balsuoti viešai ir viešai atšaukti savo balsavimus. Jų balsavimus turi matyti visi rinkėjai. Tik tokiu atveju internetiniai balsavimai yra labai pigūs, dori ir naudingi. Nedievinkime nusikalstamų Vakarų Demokratijos slaptų suktų rinkimų ir nebūkime triušiais.
  Satkevičius Edvardas, 8-676-87293.

  Atsakyti

  • Edvardai, turėtų… Bet kas juos apgins kai jie neteks darbų ir bus priversti kuistis konteineriuose?
   Pradžioje mes, tie, kurie nepriklausome nuo jokių darbdavių valios, turime sutvarkyti įstatyminę bazę, o tada iš žmonių reikalauti būti bebaimiais.

   Atsakyti

  • Posted by Skaitytojas on 2012.07.08 at 22:45

   Jeigu balsavimas taptų viešas (vardinis), tuomet iš tiesų nebūtų labai didelio skirtumo tarp popierinio ir internetinio balsavimo. Apgaulę žmonės greitai pastebėtų.
   Tačiau tai labai didelis pokytis. Ir konstitucijoje parašyta kad balsavimas slaptas. Ir visose šalyse jis toks. Perėjimas prie viešo balsavimo prilygtų radikaliai revoliucijai.
   Jeigu kalbėtume apie tokius radikalius pokyčius, tada iš tiesų internetinis balsavimas nebebūtų toks didelis baubas. Tačiau reikia bent jau suvokti tą radikalumą, o ne įsivaizduoti kad galima švelniai nuosaikiai tiesiog leisti balsavimą internetu ir įsivaizduoti kad atseit tai nieko iš esmės nekeičia.

   Atsakyti

 10. Tautos mulkinimas prasideda nuo kolektyvinės nuomonės – iškėlimo virš teisinių argumentų: “…daug ir įtikinamai kalbama apie būtinumą keisti referendumo įstatymą, sumažinant referendumą remiančių parašų rinkimą nuo 300 tūkstančių iki 100 000, kad tauta turėtų realias galimybes išnaudoti Konstitucijos teikiamą tautos prioritetinio vaidmens valstybės valdyme…“.
  Kad būtų aiškiau – panagrinėkime konkretų pavyzdį. Oficialiai deklaruojama, kas mes gyvename teisinėje-demokratinėje valstybėje. Kas atsitinka – jeigu toje valstybėje atskiras pilietis pastebi, kad kažkas vyksta ne teisiškai ir ne demokratiškai: pvz.: suklastojamos įstatymų priėmimo priežastys ir vykdant tuos “įstatymus“ masiškai “teisiškai išvagiamas“ piliečių nekilnojamasis turtas (o kartu ir jų gyvenimų prasmė). Toje valstybėje teisėjai skiriami tų – kurie sugalvojo ir sukūrė “teisinius: pagrindus tam žemės išvogimui. Todėl teismuose nuo valdžią turinčiųjų savivalės apsiginti neįmanoma. Seimui rašyti Peticiją taip pat yra beprasmiška – nes ją nagrinės masinį piliečių žemės išgrobstymą organizavusieji arba jiems pritariantieji. Reikalavimas vienam asmeniui surinkti 300 000 parašų referendumui organizuoti – yra praktiškai neįgyvendinamas. Problema ne tik darbo apimtyje – bet ir žmonių mąstyme. Juos dar reikia įtikinti, kad civilizuotoje teisinėje valstybėje nekilnojamasis turtas yra turto nekintamumo ekvivalentas ir niekas iš teisėto savininko jį negali atimti. Kad: esi to turto savininkas ar nesi – įrodo tik oficialūs nuosavybės teisės dokumentai – o ne politikų demagogija.
  Lygiai su tokia žmonių mąstymo inercija pozityvios teisinės idėjos autorius susidurs ir tuomet – jei jis surinks nustatytą skaičių parašų ir valdžią turintieji sutiks surengti referendumą. Tokia situacija be išeities vadinama sistemine krize.
  Ar iš šios situacijos yra teisiškai priimtina išeitis? Be abejo yra – tai teisės (ypač Tarptautinės) normų pirmenybė prieš politikų vaizduotės miražus ir politikų atsakomybė prieš tas pačias teisės normas. Kad tai veiktų nereikia nei 300 000 ir net 100 000 piliečių palaikymo. Klausimas be atsakymo: ar posovietinėje Lietuvoje mes turime tokį minimalų natūralaus teisingumo siekiančių piliečių kiekį?
  Kaip dėl rinkimų – tai jie turėtų prasidėti nuo savivaldos rinkimų, kur piliečiai asmeniškai pažįsta tuos – kuriuos renka. Graudu žiūrėti, kuomet prieš eilinius Seimo rinkimus lyg “pilypai iš kanapių“ išlenda grupė gražiai žadančių “veikėjų“ ir jie išrenkami į aukščiausią valdžios grandį… Už kokius nuopelnus jie renkami?
  Kaip dėl internetinio balsavimo – tai gyvenimo reiškiniai tuo aiškesni bei skaidresni – kuo jie paprastesni. Internetiniam balsavimui šis apibrėžimas netinka.

  Atsakyti

  • Taip, Zenonai, dabartinė rinkimų sistema primena ne ką kitą, o mafijinės šalies sistemą – balsuokite už kurią norite “šeimą“, o mes jau patys nustatysime kas mūsų partijoje [arba koalicijoje] geriausi. Tai kur čia žmogaus galimybė valdyti savo šalį?

   Atsakyti

 11. Posted by vi on 2012.07.08 at 17:54

  O daug vyresnio amžiaus rinkėjų niekada net nebuvo prisilietę prie kompiuterio. Jeigu jie ir balsuotų internetu, tai tik vaikų ir anūkų pagalba (arba kitų suinteresuotų žmonių). Anonimiškumo neliktų. Be to, senoliai būtų įtikinti balsuoti taip, kaip nori kiti. O balsavimo kabinoje jie gali balsuoti taip, kaip nori.
  Manau, kol kas per anksti interetinis balsavimas

  Atsakyti

 12. Posted by Algimantas on 2012.07.08 at 20:07

  Protingai, argumentuotai parašyta. Tuo ir pavojingas gerb. R. Matelis, kad jis nori TIESOS.

  Atsakyti

 13. Posted by Aronas on 2012.07.08 at 20:14

  Na gal ne visi ir senesni žmonės nėra tokie beraščiai su inetu, bet juk net nelabai geras programišius jau dabar įeina į kokį nors mano vardu registruotą puslapį ir siunčia žinutes mano vardu, tad ir internetinio balsavimo metu bus specų kurie padarys taip kaip jiems reikės.

  Atsakyti

  • Aronai, kas be ko, o tikrai vyksta įsibrovimai ne tik į svetaines, bet ir į kompus. Klausimas tik ar verta kelti paniką dėl to. Aš šiaip jau į savo kompiuterį žiūriu kaip į gatvėje laikomą kokį nors savo tutrą: žinau, kad jei ten kažką gero įdėsiu – pralaimėsiu. tad ir nededu.
   A, dar kiek juokinga Kanto frazė, prisiminiau jau parašęs atsakymą. Jis atakuoja tokiais teiginukais, kaip “nes nėra jokios kompetencijos išmanant kaip specialistui IT technologijas“. Kam gi turėčiau meluoti? na galiu apsimesti, kad esu ir kompiuteristas, kas patikrintų? Bet parašiau tiesiai šviesiai, tai va, tarsi kabliuką rado… Bet gi jam neabejotinai žinoma, kad yra ir stiprių specų šioje srityje, kaip Andrius, Emilis ir kiti, kurie taip pat kovoja prieš absurdo kliedesius.

   Ačiū Algimantui už gerą žodį. 🙂

   Atsakyti

 14. Posted by Gileta on 2012.07.09 at 00:51

  Galvoju, kad gryna tiesa. Lengva suklastoti internetinį balsavimą, daug lengviau, nei įprastai. Ir čia nebus jokių stebėtojų. Kai kas labai suinteresuoti klastoti rezultatus, nes nujaučia, kad nebus išrinkti.

  Atsakyti

 15. Čyvas ir čyvens toliau,nes čia žmogėnas,kuris galvojo,kad iš šios nelaimės,apturės naudos.Matelio filosojija ,netoli nuejo,jei rašo.kad gali važiuoti akim užrištom,sėdint už vairo…Ir,kaip gi tokie save statantys nematote,,kad tiesa,kai kada linksta,bet niekada nelūžta,ji iškyla virš jūsų melo,kaip alyva virš vandens!!! Ir kils dar ilgai,nes ,tai tikra tiesa,o ne jusų išgalvotos MĖ-SOS,DEŠROS,VARŠKĖS( čia jūsų TIE-SOS)

  Atsakyti

 16. Irute, negerkit. Tada lengviau bus suprantama tai kas parašyta. 🙂 O jei ir negeriate, tada linkiu sėkmės.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: