R.Matelis: „Afekto būsena N.Venckienei neleistina?“

Objektyviai parašyti apie Kedžių šeimos tragediją – labai sunkus uždavinys. Nes čia veikia padidinto jautrumo faktoriai, o visiškai būti tikram susiklosčiusių tragedijų tikslumu – neįmanoma. Tačiau vėlesni valstybės veiksmai Neringos Venckienės atžvilgiu, matomi ir be padidinamojo stiklo. Matosi, kad daug kas daroma ne taip, kaip turėtų būti. Matoma akivaizdi logikos stoka. Matomas noras užbaigti viską bet kokia forma, išskyrus teisingumo paieškas. Todėl rašau… Nors ir niekada nebuvau šių įvykių sūkuriuose.

Dar nuo tarybinių laikų gerai prisimenu teisėje vartojamą sąvoką „Afekto būsena“. Iš principo šis terminas man niekada nebuvo paslaptingas, gal todėl, kad teise domėjausi visą gyvenimą. O gal todėl, kad jis panašus į plačiai vartojamą sąvoką „efektas“, kuri kažkuo tapati su afektu. Vis tik prieš pradėdamas rašyti šias eilutes, nukreipiau savo žvilgsnį į Wikipediją ir turimą seną Tarptautinių žodžių žodyną, idant šnekėčiau tiksliai, o ne iš piršto laužtomis sąvokomis.

Taigi matome, [http://lt.wikipedia.org/wiki/Afektas] kad Afektas yra stipri ir palyginti trumpa emocinė reakcija, dažniausiai kylanti, kai staiga pakinta subjektui svarbios gyvenimo aplinkybės, o šią būseną lydi net vidaus organų funkcijų sutrikimai. Savais žodžiais tariant, tai yra akimirkos liga arba žmogaus būsena, už kurią jis negali būti atsakingas. Tiesa, Baudžiamasis kodeksas pilnai neatleidžia nuo atsakomybės nusikaltimą padariusių asmenų, nes ši būsena paprastai prisimenama tik žmogžudystės arba labai sunkaus sužalojimo atvejais, tačiau realioje teismų praktikoje, dažniausiu atveju tokie nusikaltimai nurašomi arba skiriamos tik lygtinės bausmės. Dar 1936 metais išleistas tarptautinių žodžių žodynas aiškino, kad AFEKTAS (lot.), tai smarki jausminė reakcija į staigius, stiprius jaudinimus; griežtai pasireiškiąs jausmas.

Šiame rašinėlyje neturiu tikslo analizuoti žmogžudysčių. Mintys sukasi tik apie pačią afekto būseną, jos stiprumą ir… dažnu atveju – neišvengiamumą. Manau, kiekvienas iš mūsų galėtume savo asmeninėje patirtyje atrasti situacijų, kada esame buvę beveik afekto būsenoje. Nes lietuviškai, mano nuomone, afektą galima vadinti įtūžiu, o tai pasitaiko kiekvienam. Tad visai suprantama afekto galima būsena teisėjai Neringai Venckienei. Nes…

Valstybė, o mūsų atveju tai yra prokuratūra ir seimas, panaikinti šios teisėjos neliečiamumą galėtų ne anksčiau, nei būtų bent jau oficialiai įrodyta, kad J.Furmanavičių ir V.Naruševičienę nužudė D.Kedys. O kol valstybės vardu [teismo] tokia išvada nėra paskelbta, be išlygų privalu pripažinti, kad abi versijos, tiek ta, kad tai padarė Drąsius Kedys, tiek, kad jis pats buvo auka [juo pasinaudota] yra lygiateisės. Visiškai suprantama, kad eiliniai piliečiai gali galvoti arba įtikėti tiek viena, tiek kita iš jų; čia jau paprasčiausiai gyvenimiškos patirties ir žmogaus įžvalgumo klausimas. Tuo labiau, kad situacija yra išskirtinio painumo. Ir nevalia pamiršti, kad tam painumui atsirasti, sąlygas sudarė būtent ta pati prokuratūrą ir policija. Tiesa, asmenys šiose struktūrose gal kiek nauji, tačiau kai kalbama apie valstybę, ją suprantame kaip juridinį vienetą, todėl personų pasikeitimas esmės nekeičia.

Tokia nuostata vadovaujantis siūlau ir pažvelgti į tai, ką turime šiandiena. Anapilyje ir D.Kedys, ir J.Furmanavičius, ir V.Naruševičienė, ir A.Ūsas – jie įrodymų jau nebepateiks. Tačiau Drąsiui Kedžiui būnant gyvam, jo sesuo Neringa Venckienė visada buvo šalia. Nes abu gyveno toje pačioje vietoje, be to, praktiškai kartu su savo Tėvais. Kas galėjo geriau žinoti tikrąsias Drąsiaus gyvenimo nuostatas ir požiūrį į jo vaiko tvirkinimą, jei jis tuo buvo įsitikinęs, jei ne jo tėvai ir sesuo su jos vyru? Niekas. Nei kaimynai, nei kokie nors tyrėjai, nei, tuo labiau B.Varsackas ar V.Kondratjevas. Tik va, galimybės demonstruoti savo žinojimą, atvirkščiai proporcingos realijoms. Venckienė, reikia manyti, žino viską, o V.Kondratjevas tik iš bylos medžiagos. Čia taip teoriškai, nes bent jau man niekaip neišeitų patikėti, kad jis teismo sprendimą priiminėjo pagal tai ką „žino“, o ne pagal tai, kaip reikėjo. Kažkam reikėjo… Na ką gi gali žinoti pilietis, gyvenantis kažkur Kėdainiuose? Tik jam suneštus „faktus“, kurie toli gražu ne visada yra faktais, o dažnai būna tik gražiai sukurtos versijos.

Neringa Venckienė, jei ji yra absoliučiai tikra, kad jos brolis, o vėliau ir visa šeima kažkokių pragaištingų jėgų numatyti ir padaryti aukomis, kitaip nei stresu ar afekto būsena nei negalėjo reaguoti į neteisingus teismų sprendimus. Teismų, kurių teisingumu, kaip vienintele išeitimi, ji galimai patikėjusi, pati pasirinko šią profesiją. Todėl smūgiai, kurie galimai jai trenkiami kondratjevų plunksnakočiais, pilnai suvoktini kaip sukėlusieji afekto būseną.

Mes visada viską matuojame. Nueitą kelią kilometrais, įsigytas prekes kilogramais arba vienetais. Šaltį ar šiltį – Celsijaus laipsniais. Tik skriaudų kiekiui, o, tuo labiau, netektims išmatuoti dar nenustatėme mato vieneto. Bet savyje jį vis tiek turime, žinome, kad bet kokiu atveju aukščiausia vertybė yra žmogaus gyvybė. Ir didžiausias nusikaltimas –  ją atimti. Toliau seka pasikėsinimai į orumą, kančių sukėlimai ir taip toliau. Tiesa, nužmogėję cinikai visa tai matuoja litais [pinigais]: už tam tikrą jų sumą jie gali atimti gyvybę, už kitokią sumą apginti ją atėmusįjį. Niekada taip ir netapusieji žmogumi gali net džiaugtis artimo netektimi, jei po to jam liks kažkoks turtas. Tai tarsi ne mūsų pasaulio asmenybių nuostatos. Bet jų kartais pasimato tiek daug, kad gali imi abejoti ar tikrai jie ne mūsų pasaulio atstovai. O gal gi mes ne čia pataikėme gimti?

Artėja seimo komisijos verdikto N.Venckienei, diena. Ir jei ši diena ir neparodys mūsų tautos žmogiškumo vertės, tai komisijos narių žmogiškoji vertė paaiškės neabejotinai. Tautos vertė paaiškės kiek vėliau, tada, kai ji skirstys savo balsus šiems seimo nariams į naująjį seimą. Normalus žmogus negali nesuvokti kokį skausmą patiria ši teisėja, todėl negali nepritarti jos drąsiems pareiškimams, tegul formaliai ir pažeidžiantiems etikos normas. Nes kas gali duoti nurodymą elgtis mandagiai ir maloniai su žmonėmis, kurie prisidengę įstatymais priima, galimai nežmoniškus sprendimus?

17 responses to this post.

 1. Posted by Jurgis Bielinis on 2012.06.24 at 18:47

  Jūs šaunuolis.

  Atsakyti

 2. Posted by Aronas on 2012.06.24 at 19:08

  Puiku Romai, Jums ten Kaune daug aiškiau, o mums esantiems toli, sunku susigaudyt, kas čia kaltas !

  Atsakyti

 3. Posted by Daiva on 2012.06.24 at 21:40

  Geras rašinys.

  Atsakyti

 4. Posted by raimundas on 2012.06.24 at 22:21

  Taip sutinku musu Valstybėje teisine reforma ir viskas kas susiję su teismais yra daug melo ir neteisybės, viskas gerai matosi. Šitoje byloje absurdas Europa nustebinta, kad tai vyksta nieko nuostabaus gi Lietuviai esame!!!

  Atsakyti

  • raimundai, didelis klausimas ar ta Europa tikrai nustebinta? Kažkodėl manau, kad jei taip būtų, Lietuva sulauktų kažkokio poveikio priemonių…

   Atsakyti

 5. Posted by Skundikas :))) on 2012.06.25 at 10:13

  Teisingos išvados …

  Atsakyti

 6. Mateli,jums ir butu afektas , jei su mergaites grizimu , pas mama, atsivertu kelias i zona iki gyvos galvos

  Atsakyti

  • Posted by hjk on 2012.06.25 at 12:04

   Keistas tu kazkoks,nelabai supranti ka pats kalbi.Vargu ar imanoma su tavim diskutuoti nes tu is tu zombiu kurie tiki viskuo ka raso l.rytas. Tai jie ten jums zombiams ir raso,normalus zmones atsirenka tiesa .

   Atsakyti

  • Autoriui, pasivadinusiam Mateli: Nesupratau ką turėjote omenyje. Gal galite suprantamiau? Jei kalbate, kad ir biologinei motinai buvo afektas, tikiu. Tik šio afekto kilmė visai kitokia. Ji, galimai pelnyta…

   Atsakyti

 7. Posted by uzsienis on 2012.06.25 at 14:59

  JAU IR TAIP GERB.VENCKIENE LABAI MANDAGI …JOS VIETOJE CIA TAIP UZSIENYJE ZMONES KALBA ,KAD JOS VIETOJE ,TAI NE KIEKVIENAS ISLIKTU DAR PALYGINTI TOKS RAMUS…KA JIE SU JA TEN DARO ,TAI YRA NEAPSAKOMA ZODZIAIS..GRYNAS SUSIDIROJIMAS SU ZMOGUMI..SU MERGAITE SUSIDOROJO ..DABAR JOS VENCKIENES EILE…IR CIA VISKAS VYKSTA ATSEIT CIVILIZUOTOJ SALY?

  Atsakyti

 8. Posted by Renata Jackute on 2012.06.25 at 15:51

  Ar Lietuva dar galima vadinti civilizuota salimi? Tai, kad esame Europos Sajungoj, yra tik ekonomiskai patogu tiems, kurie mus isnaudoja. Bet realiai nuo issivysciusiu Europos Sajungos saliu mums toli grazu.Jeigu vidury baltos dienos zmones yra taip akivaizdziai dezinformuojami, jeigu su vaikais galima taip elgtis, ir jeigu susidorojama su paskutiniais saziningais ir tiesos siekianciais individais, tai mes esame ne Europos valstybe, o Afrikos, arba Arabu. Nes tik ten zmogaus gyvybe reiskia labai mazai, ir turtingi ir galingi visada yra teisus.
  Juk tai, kad pedofilai yra ginami visais imanomais budais, padrasina kitus, arba dar tik busimus pedofilus. Gal yra tokiu, kurie neisdrisdavo tapti tokiais del baimes, bet dabar pamate, kad sis gyvenimo budas Lietuvoje ginamas valdzios. O kaip del tu, kurie savo salyje yra pagristai smerkiami, bet nuo siol ras prieglobsti Lietuvoje? Ar Lietuva nori siusti pasauliui zinia, kad yra pedofilu prieglauda?
  Kodel tie gyvuliai prie lovio nesusimasto, kad siekdami savo naudos ir sokinedami pagal pedofilu vado isakymus, daro neismatuojama zala Lietuvai, galbut taip suluosindami sali visiems laikams. Na nejaugi morale jiems nieko nebereiskia? Iki ko mes dasigyvenome, ir kodel mes leidziame tiems gyvuliams seime taip akivazdziai mus kvailinti? Juk musu visu negali suimti ar sumusti?

  Atsakyti

 9. Posted by Rimgaudas on 2012.06.25 at 17:10

  Ačiū, už teisingą situacijos įvertinimą.

  Atsakyti

 10. Posted by tadas on 2012.06.25 at 23:29

  geras straipsnis

  Atsakyti

 11. Posted by zita on 2012.06.26 at 00:47

  Geras straipsnis. Tikrai,sunku net suvokti,kiek tai moteriai reikia ištverti… O pedofilų klanas mūsų brangioj Tėvynėj stiprus…

  Atsakyti

 12. Posted by saule on 2012.06.28 at 16:58

  Mielas Mateli, gana ilgoka istorija, tik reikėtų paprastesne, suprantamesne kalba. Jei kita šeima, kuri nesusijusi su teisėsauga, nežinanti gerai įstatymų,tai jau seniai būtų baigta byla, nuteisti nekalti,valstybės išlaikytinių mažiau,aukų mažiau ir mergaitės gyvenimas būtų nežinomas, po šia istorija slepiasi tie kurie save vadina ar laiko, drasuoliais,galingais,kitokios nei žmoniška prigimtis“jie baisū, įžulūs, tokių gali tik pagailėti, tačiau, manau, kad gauna didžiūly finansavimą,o mes tokie silpni prieš pinigus ir nesvarbu ar tai vaikas, ar tie negražiai pasiėgė, ar vaikas kentėjo,jie nepakaltinami,nebaudžiami,todėl dedamos galingos,didelės pajėgos,kad samdomai advokatai,samdoma apsauga,transportas,būstas-tai parodo kokia svarbi asmenybė miela,graži,jauna moteris-mamytė, tai parodo kokie esame ūkiški,rėkiame visa gerkle-krizė, o šioje istorijoje švaistome savus pinigus,mielas Mateli nerašykite aukštomis, nesuprantamomis frazėmis,pagalvokite jei jūsų šeimoje taip nutiktų,jei su jūsų brangiu žmogeliuku taip būtų pasiegę,jūs laimėtumete,jei taip puikiai išmanote,tik darau prielaidą,kad paluštumete, Lietuvos teisėsauga supuvusi ir ne Venskienė pulinys, o teisėsaugos pulinys,manau bresta susprogti, tegul ramiu balseliu mielas Kryžiavičius nečiulba,manau pats neturėdamas tiesos,žmoniškumo,atjautos,supratimo, skausmo-jausmo,negalės gidėti,suprasti kitų,tai reikia išgyventi, išjausti, o ne pagal teoriją,ar kaip dažnai kalba,,pagal įstatymą“mielieji susimastykime,kad galėjo nutikti daug kam,nieko neteiskime,ieškokime priežasties ir sprendimo, ar ne per ilgai užsitesė, ar ne per ilgas senarijus,juk kiek dar veikėjo paversime aukomis,jau nemažai pasiuntėme ten iš kur negrįžta, ar dar mažai.

  Atsakyti

  • Miela saule. Gal galite mane apšviesti kas ta suprantamesnė kalba? Ar turėčiau rašyti “tie daunai“, “tie debilai“, “tie niekšai“ ir t.t.?

   Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: