R.Matelis: Visagino atominė elektrinė tieks pigią elektrą?

Prieš penkias minutes įsijungiu savo “bliūdo“ transliuojamą vienintelį lietuvišką LTV kanalą ir pataikau į laidelę “Teisė [ne]žinoti“.  Sukviestieji veidai gerai pažįstami – V.Uspaskich, L.Balsys, A.Anušauskas ir R.žilinskas, tema taip pat: reikia Lietuvai atominės elektrinės ar ne? Retas svečias esu lietuviškoje televizijoje, bet iš kažkur žinau, kad šią laidą veda Rita Miliūtė, o jei taip, tai geriau pasileisiu kokį nors itališką muzikinį kanalą, nes nemėgstu laidų kuriose kvailinami žmonės. Geriau Felicita paklausyti. Nemėgstu  klausytis sinoptikų ir Miliūtės… Tačiau netikėtai įsitikinu, kad vedantysis kitas, jis man nekelia rūgštaus pojūčio…

Vis tik pakanka šią laidą pažiūrėti penkias minutes, kad suprasčiau jog čia girdėsiu tą patį per tą patį. Tą patį, ką vakar girdėjau per radiją važiuodamas automobiliu, o užvakar skaičiau bene tris spamo pavidale gautus laiškus, gundančius arba sutikti su atomine arba jai priešintis… Lyg mano balsas būtų toks svarbus… Nejuokinkite žmonės, argi čia tema? Kad referendumas nepavyks, aišku ir taip. Pas mus tokia šalies konstrukcija, kad referendumas nesigaus. Kaip ir iš akmens sunkos neišspausi. O jei ir būtų tokia viltis, kas iš to? Asmeniškai aš labai puikiai suprantu, kad čia ne ta valstybė, bent jau kol kas, kurioje tautai būtų prasmė statyti arba nestatyti. Nes pas mus ne tautinė, o interesų valstybė. Ir magnatų interesai visada svarbesni už paprastų žmonių lūkesčius. Todėl aš abejingai stebiu visą pradėtą kudakavimą arba prieš.

Tačiau savo nuomonę vis tik turiu. Tokią ne vientisą, o labiau fragmentišką ar epizodinę. Va, tūlas saliamonas sako, kad Lietuvai pilnai pakaktų vėjo malūnų ir saulės baterijų ant namų stogų. Spėju, kad jo nuomonė susiformavo kažkur Ispanijoje, ten kur žiemą vasarą šilta ir elektra reikalinga gal tik kavamalei ir dulkių siurbliui. Na, dar šaldytuvui… O Lietuvoje siaubingi šalčiai pasitaiko. Tokie, kokių nelabai suvokia gal net 4/5 pasaulio populiacijos. Todėl žiemą, kai saulė “šalta“, vienas vėjas tikrai neužtikrintų mūsų visų poreikių. Bet jokių abejonių, kad kaip papildomas elektros išgavimo būdas tai būtų labai teisinga. Kaip ir visokios hidro elektrinės.

Bet ne. Konfliktuojančios šalys, kaip ir dera, stengiasi laikytis tik kraštutinumų. Arba gryn atomas, arba tik vėjas su saule. Na, dar sako, kad giliai į žemę įsirausus galima kažkiek šilumos žiemą ištraukti. Tiesa, ta šiluma tikrąją to žodžio prasme – tik šiluma. Karščiu jos nepavadinsi, nes, kiek girdėjau, radiatorius įšildo tik iki 10-12 laipsnių.

Atomo šalininkai įsitikinę irgi labai įdomiai. Jie suvokia, kad ta naujoji elektrinė, kuri veikti pradėtų tik gal 2021 metais, o atsipirktų, t.y. pradėtų būti ekonomiška [jei pradėtų], dar gal tik po 25 metų…, todėl, matyt, mano, kad ją statydami padarys kilnų darbą savo anūkams. Mat anie kai gims ir užaugs, turės nuosavą atominę elektrinę ir jausis tarsi gimę šalia nuosavos aukso kasyklos. 0, turėdami nuosavą atominę, tai mes pagaliau pabėgsime nuo ruso. Nuo jo naftos ir dujų jau būsime kaip ir nepriklausomi… Ne, kolegos ir mieli skaitytojai, tai primena labai jau gyvenimo nepažįstančių žmonių elgesį.

Man patiko per radiją pateiktas moters klausimas: “O kur mes tas atomines atliekas dėsime?“ Va šis klausimas yra be galo aktualus ir labai toliaregiškas. Mes šiandiena manome, kad atominė elektrinė pigi. Gerai, o kodėl ji pigi? Nes mažai kuro reikės? Gal būt. Bet argi negali būti, kad tada, kai po 10 metų ji ims veikti, tie, kurie tą kurą išgauna, sumanys jo kainą pakelti žymiai labiau nei jis kainuoja šiandiena? Gali! Gal pakilti net ne 2, ne 10, o 100 kartų. Nes visi uranai, plutoniai ir panašios būtinos radioaktyvios medžiagos gi yra retenybė ir jų, man regis, pasaulyje turi tip pat kaip ir naftos ar dujų, tik keletas šalių. Akivaizdu, kad Lietuva savų žaliavų neturi. Matome kas darosi su benzinu, su dujomis, tai kodėl gi to paties nebus su uranu? Bus.

O atliekas, – geras buvo klausytojos pastebėjimas, – kur dėsime? Gal nuvešime į atvirą jūrą ir išpilsime? Ne brangieji, ne tie laikai. To nebus galima daryti. Atliekas iš mūsų gal priims taip pat tik neaprėpiama Rusija. Gal dar kokia Kinija. Žodžiu, atliekas priimti gali sutikti tik didžiosios valstybės, kurios turi toli nuo gyvenamųjų vietų nutolusių kampelių. O iš kur mums šiandiena žinoti, kad tos šalys ir čia nesumanys užsikelti kainų? Labai įmanoma, kad taip ir bus. Ir ką tada? Žaliava bus brangi, atliekų laidojimo vietos brangios tai ir elektra nebegalės būti pigi. Galutiniame rezultate, prakonstravę savo “šviesią“ ateitį ir tam suaukoję masę pinigų ir daugelį metų, vieną rytą galime suvokti, kad ta elektra mūsų jau be galo brangi, o mes, eilinį kartą tapę jos įkaitais?

Paneikite tai, jei kas turite argumentų…

9 responses to this post.

 1. Tiekti tai tieks, bet ne mums mirtingiesiems ji pigi bus, mes būsim apiplėšti eilinį kartą 🙂

  Atsakyti

  • Tai aš gi ką ir sakau. Benziną ir dujas mums tiekia šiandien, bet kainos nebeįkandamos. Tas pats po ilgų metų pasidarys ir su aominiu kuru. Bus išmesti milijardai statybai, o mokėti ir toliau reikės brangiai. Ir neįgausime jokios nepriklausomybės. Nes savo žaliavos gi neturime.

   Atsakyti

   • O kur dar atidirbto kuro saugojimo ir laidojimo išlaidos/žala aplinkai – juk šie kaštai tikrai elektros kainos neatpigins.

 2. Posted by Aronas on 2012.04.04 at 18:24

  Juk dar niekas neskaičiavo išlaidų statybai, o jos bus tikrai didelės, vien auto magistralė iki Visagino kiek kainuos, bus išmesti milžiniški pinigai, o elektros kainos taps nebepasiekiamos prastam žmogui, jeigu dar Lietuvoi liks žmonių.

  Atsakyti

 3. Posted by Tomas on 2012.07.25 at 10:02

  Taig stato panaudo kuro saugyklas, uždaromai AE. Tokių pat saugyklų statymo preliminarūs kaštai bus įskaičiuoti į naują el. energijos kainą.
  priminsiu kad Rusija ne vienitelė urano tiekėja. Beto Urano rudos turi ir Lietuva, tik kiek pamenu ji pakankamai giliai ir dabartinėmis sąlygomis, ty kainomis, jos neapsimoka išgauti.
  Prisiminkite kokio amžiaus didžioji dalis Lietuvos elektrinių ir kiek joms liko tarnauti.
  Taip AE tikrai sudėtingas, brangus, projektas, tačiau šaliai, kuri naudoja praktiškai tik įsiveštinš kurą, alternatyvų kaip ir nėra.
  Alternatyvi energija? Vėjas?Saulė? biokuras?Nei saulė nei vėjas negeneruos tiek energijos kad patenkinti augančius poreikius, be to saulės bei vėjo Energija labai brangi. Biokuras? rekėtų manau kokius 2/3 Lituvos rapsais apsodinti. Neturime mes tiek žemės.
  Neapsigaudinėkit žmonės be atomo nelabai turime iš ko rinktis, Be abejo reikalingpos ir alternatyvūs energijos šaltiniai. Niekas nesako, kad statom atominę, o visą kitą metam.

  Atsakyti

  • Gerbiamas Tomai. Nežinau ar dar sugrįšite į šį “post’ą“, tačiau kelis klausimus paliksiu. O gal gi… 🙂
   1. Kuo remiantis jūs teigiate, kad reikia patenkinti augančius poreikius? Turiu omenyje – ar esate tikras, kad Lietuvoje elektros poreikis auga?
   Aš nei teigiu, nei neigiu, bet žinodamas, kad Lietuvoje mažėja gyventojų skaičius, kad daugelis technikos prietaisų tobulinami ir jie vis mažiau reikalauja elektros sąnaudų, vis plačiau naudojamos ekonominės apšvietimo elektros lempos [pagal parametrus imančios ~4 kartus mažiau watų], esu labiau linkęs manyti, kad tas poreikis bent jau neturėtų didėti…
   2. Ką reiškia saugyklų statymo preliminarūs kaštai bus įskaičiuoti į naują el. energijos kainą? Ar tai nereiškia, kad tokia elektra bus brangi?
   3. Kodėl teigiate, kad saulės bei vėjo Energija labai brangi? Gi iš tikro ji yra nemokama. Kame tas brangumas?

   Atsakyti

   • Posted by kazys on 2012.08.07 at 13:28

    Brangumas tame, kad saulės ir vėjo energija turi būti nukreipta į egzistuojančius elektros tinklus, tad parduodama ji bus tokia pat kaina, kaip ir kita elektra. Štai tau ir pigumas…

   • Cha, Kazy. Tai čia dirbtinas brangumas. Taip neturi būti. Čia tolygu duoklės rinkimui baudžiavos laikais.

 4. Posted by Jolita on 2012.07.28 at 22:46

  Kažkodėl visi pamiršo lietuvišką skalūną. Suprantu, kad jo išgavimas kol kas yra labai brangus, bet tai mūsų lietuviška žaliava kurios mes tikrai turime pakankamai daug. Kažkuri JAV valstija pilnai patenkina savo energetinius poreikius būtent su skalūno dujomis. O jei pasistatytume elektros jungtis kurios niekaip “nesusijungia“ per mūsų valdžiažmogius, panaudotume geotermiką, biokurą, ikinkytume saulę ir vėją, dujų terminalą, dar vandens jėgainių keletą, manau tiek energijos pilnai patenkintų LT poreikius ir drąstiškai pigiau kainuotų…
  Beje ne tik branduolinių atliekų laidot nereiktų kurios kainuos didžiulius kaštus, bet ir ieškot pirkėjų elektrai nereiktų galimai per galingai Hitachi AE…kur gi mes tą perteklinę energiją kišim, kai aplink visi savo elektros turės???
  Reikėjo galvoti tada, kai senąją AE uždarinėjo, dar būtų veikusi šimtą metų…..

  Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: